Ses Yalıtım Değerleri

YapıPAN SIP SANDVİÇ PANEL PREFABRİK EVLERİN SES YALITIMI

Yangın, ses, ısı, deprem ve darbe yalıtımı SIP Panelleri eşsiz kılan özelliklerinin başında gelmektedir. Bu yüzden dağ evleri, bağ evleri, köy evleri, apartmanlar, oteller, villalar, prefabrik yapılar, kamu binaları ve ticari yapılar için en çok tercih edilen yapı malzemesidir.

Bu özelliklerinin en önemlilerinden birisi de SES yalıtımına sahip olmasıdır. Yapı malzemelerinde SES yalıtımı modern insanın yaşamında çok önemli bir yer tutmaktadır. İnsanların konfora, sessizliğe, mahremiyete ve sakinliğe ihtiyacı vardır. Dış mekanlardan gelen ses ve odalar ya da komşular arası sesler doğal olarak herkesi rahatsız eder. Fakat SIP Panellerle bu sorun da tarih olmuştur.

Yapı malzemelerinin ses yalıtımı standartlarında her ülkede kendi koşullarına göre belirli standartlar belirtilmiştir. Bu konuda en katı standartların birisi de Avrupa ve ABD'dedir. ABD'de yapı malzemelerinin ses yalıtımı IBS'e göre (International Building Codes-Standards), minimum 50 STC (Sound Transmission Class-Ses Geçirme Sınıfı) değerinde olması gerekmektedir. Tabloda görüleceği üzere 50 STC değerine sahip bir yapı malzemesi kullanıldığı takdirde diğer odada çalan müzik aletlerinin çıkardığı gibi yüksek sesler zor duyulabilmektedir.

SIP Paneller bu konuda da diğer yapı malzemelerine meydan okumaktadır. SIP Paneller, üzerinde başka hiçbir kaplamaya ihtiyaç duymadan yalnızca kendi başlarına kullanıldığı takdirde bile 48-59 STC aralığında ses yalıtımına sahiptirler. Bu değer bir yapı malzemesinin hem yangın hem de ses yalıtımı olabileceği konusunda inanılmaz bir örnektir.

SIP Panel evinizde otururken, uçak, demiryolu, araba kornası, bağrış-çağrış vb. gibi istemediğiniz sesleri duymazsınız.