Rüzgara dayanıklı prefabrik ev

YapıPAN SIP SANDVİÇ PANEL EVLERİN RÜZGAR ve FIRTINA DAYANIMI

Bir yapının rüzgar ve fırtına gibi etkili güçlere karşı dayanıklı olması aslında depreme dayanıklı olması ile hemen hemen aynı anlamları taşımaktadır. Rüzgar ve fırtınada evinizin maruz kaldığı yükün yalnızca geldiği yön değişiktir. Hemen hemen bütün taşıyıcı yapı malzemelerinden beklenen en büyük özellik basınç ve çekmeye karşı dayanım göstermesidir. Betonarme yapılarda beton, taşıyıcı elemana gelen basınç yüklerini karşılarken, demir ise çekme yüklerini karşılamaktadır. Böylece yapının maruz kaldığı bütün vektörel yönlerdeki öngörülen yüklerin karşılanıp soğurulması amaçlanmaktadır. SIP Sandviç Panel yapılarda da durum farklı değildir. Yapınıza gelen yük ister düşey ister yatay isterseniz birlikte olsun, SIP Sandviç Paneller, yapılarının NPI profillerin çalışma prensipleri ile aynı olduğu için hem çekmeye hem de basınca karşı oldukça dayanıklıdırlar. Ayrıca SIP Sandviç Panele özel kurulum yöntemleri yapınıza çerçeve sistem özelliği ekleyerek sağlam bir kutu gibi çalışmasını sağlamaktadır. Yalnız unutulmamalıdır ki bütün bu özellikler yalnızca teknolojisine ve sistemine göre üretilmiş bir SIP Panel ve doğru yöntemlerle kurulmuş bir SIP Panel evle mümkün olabilmektedir.

İngilizce bilen müşterilerimizin Washington Post gazetesinin internet sitesinde SIP Sandviç  Panel evlerin hortuma karşı olan dayanımları ile ilgili bir yazı ilgilerini çekebilir. Yazıya şuradan ulaşabilirsiniz.

https://www.washingtonpost.com/blogs/capital-weather-gang/post/the-tornado-proof-home-is-it-possible/2011/06/23/AGGvMRhH_blog.html?utm_term=.c444046e3eb6

Resimde ABD’nin Tennessee eyaletindeki 200 mph hızındaki bir fırtınadan geriye kalan SIP Sandviç Panel Prefabrik yapıyı görüyorsunuz.

.