YapıPAN SIP SANDVİÇ PANEL PREFABRİK EVLERİN DEPREM DAYANIMI

Depremle ilgili aklımızda ilk tutmamız gereken: “Deprem öldürmez, yapı/ihmal öldürür”

 

Yapıların depreme dayanıklılığı genel anlamda yapısal taşıyıcı sistemlerinin depreme dayanıklılığı anlamına gelir. Deprem anında yapının etkilendiği yüklere karşı yapısal taşıyıcı elemanların bu etkiye  gösterdiği direnç önemlidir. Deprem anında yapısal taşıyıcı sistemlerden beklenen boyutsal biçimlerini korumaları, diğer elemanlarla olan bağlantılarının kopmaması ya da esneyip eski biçimine gelmesi ama aynı zamanda yıkılmamaları ve en azından içerisinde bulunan insanların hayatını tehlikeye atmamalıdır. Bu da yapısal taşıyıcı elemanların ağırlığı, kırılganlığı, sünekliği vb. gibi birçok fiziksel özelliği ile ilgili bir durumdur.

 

YapıPAN SIP Sandviç Paneller depreme karşı sizi en çok koruyan yapısal taşıyıcı malzemelerdendir çünkü hafiftir. SIP Sandviç Paneller, OSB ve EPS’nin birlikte çalışarak esnek ve dayanıklı bir malzeme haline gelmesi sonucunda deprem yüklerini kusursuz bir şekilde emmekte ve sahip olduğu yük taşıma kapasitesi ile de deprem yüklerini başarılı bir şekilde taşımaktadır. Ocak 1995’te Japonya’nın Kobe şehrinde meydana gelen 7.2 şiddetindeki “Hanshine” adı verilen depremden 1 milyondan fazla kişi etkilenmiştir. Karayolları, köprüler, tüneller göçmüş ve birçok yüksek katlı yapılar yerle bir olmuştur. 5.000’den fazla insanın öldüğü bu depremde yüzbinlerce insan da evsiz kalmıştır. Bu depremde yalnızca 6 adet SIP Sandviç Panellerden yapılmış olan yapı ayakta kalabilmiştir. SIP Sandviç Panellerin tasarlanış amaçlarından birisi de mekanik ve durgun (statik) yükler karşısında NPI profiller gibi çalışarak panellerin deprem ve kasırga gibi doğal afetler anında en fazla miktarda yükü karşılayabilmelerini sağlamaktır. Bu özellik ancak çok iyi ayarlanmış bir sağlamlık ve  esneklikte mümkün olabilmektedir. Bu yüzden SIP Sandviç Paneller deprem gibi doğal afetlerde en güvenli yapılardır.

 

Videoda Japonya’da bulunan dünyanın en büyük  deprem labaratuvarında, Japon ve ABD’li mühendislerin birlikte depreme karşı test ettikleri bir SIP Sandviç Panel yapıyı görüyorsunuz. Deprem simülasyonundan başarıyla çıkmıştır ve rakiplerine göre en yüksek sonuçları elde etmiştir.