EPS Neden Poliüretandan Daha İyi Bir Isı Yalıtım Malzemesidir?

KAYNAK: https://www.insulspan.com/advantages/eps-insulation-vs-pur/#ref


EPS (Expanded Polystyrene) ya da diğer adıyla Strafor ve Poliüretan arasında hangisinin daha iyi bir ısı yalıtım malzemesi olduğu ile ilgili uzun zamandır devam eden bir çekişme vardır. Bu konuyu çözebilmek için çok yönlü ele almak ve birçok faktör hakkında bilgi edinmek gerekmektedir.


ISI İZOLASYONU ÇEŞİTLERİ

EPS yani Genişletilmiş Polistiren , buhar kullanılarak birbirine kaynaştırılan içi boş, küresel boncuklardan oluşan sert bir kapalı hücreli plastik köpüktür. EPS %98 hava boşluğundan oluştuğu için kimyasal olarak durağandır. https://www.epsder.org.tr/tr/page/8/eps-nedir

Poliüretan İzolasyon ise hücrelerinde düşük iletkenliğe sahip bir gaz içeren köpük yalıtım malzemesidir. Bir poliolün (molekül başına ikiden fazla reaktif hidroksil grubuna sahip bir alkol) bir diizosiyanat veya bir polimerik izosiyanat ile uygun katalizörler ve katkı maddeleri varlığında reaksiyona sokulmasıyla oluşur.


Peki bu 2 ısı yalıtım malzemesi nasıl karşılaştırılmalıdır?


ISI İLETKENLİK KATSAYILARININ KARŞILAŞTIRILMASI

Poliüretan köpük, sektördeki en düşük (yalnızca üretildikten belirli bir süre sonra) Isı İletkenlik Katsayısı değerlerinden birine sahiptir ve bu değer eşdeğer kalınlıktaki bir EPS'den bile daha azdır. Yani üretiminden belirli bir süre sonra aynı kalınlıktaki EPS ve Poliüretan köpükleri karşılaştırdığımız zaman Poliüretanın daha iyi bir ısı yalıtımına sahip olduğu görürüz. Poliüretan, daha düşük ısı iletkenlik değerlerini elde etmek için şişirme ajanının ısıl direncini kullanır. Bununla birlikte, poliüretan yalıtım, ısı kayma nedeniyle zamanla ısı yalıtım değerlerini kaybeder. Building Science Corporation'a göre, ısıl kayma, “tutsak şişirici maddeler" içeren poliüretan köpüğün zamanla ısı iletkenliğinin kaybolmasıdır. Çünkü hava, köpüğün hücrelerine girer, düşük iletkenliğe sahip şişirici maddeyi seyreltir veya değiştirir.”


ABD Enerji Bakanlığı'na göre, poliüretan yalıtımının ısıl kaymasının çoğu ilk iki yıl içinde meydana geliyor. Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı EPS ve Poliüretan üzerinde, beş yıllık bir sürenin, ıısı izolasyonunun “yaşlanmış” ısı iletkenlik katsayısı ya da uzun vadeli ısı izolasyonu (LTTR) üzerindeki etkisini inceledi. 2-5 yıl gibi kısa bir sürede EPS yalıtımının ve poliüretan yalıtımın ısıl direncinin neredeyse eşdeğer olacağını buldular. Yani 2-5 yıl sonunda her iki malzemede aynı ısı iletkenlik katsayısına sahip oluyordu.


MALİYET KARŞILAŞTIRILMASI

Poliüretan, EPS'ye göre daha pahalıdır. Bu maliyet, başlangıçtaki daha düşük ısı iletkenlik katsayısından kaynaklanmaktadır. Fakat, Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı çalışmasının gösterdiği gibi, bu katsayı, ısıl kayma nedeniyle zamanla EPS'yle aynı seviyeye gelir. Sonuç olarak, beş yıl sonra birincil avantajını kaybedecek bir ürün için neden fazladan bir ücret ödemeniz gerektiğini kendinize sormanız gerekir.


PEKİ YANGIN ve NEM DAYANIMI?

Insulspan SIP Sistemi (ABD'li bir SIP Panel Üreticisi) bağımsız olarak test edilmiş ve bir saatlik yangına dayanıklılık derecesi almıştır, bkz. Teknik Bülten 108. EPS yalıtımı yanıcı olarak kabul edilse de bu, alev alacağı anlamına gelmez. Basitçe ahşap ya da kağıt gibi malzemelere benzer davrandığı anlamına gelir. SIP Paneller genellikle herhangi bir duvarın iç yüzünde (yalıtım türü ne olursa olsun) bir alçıpan kullanılarak kolayca karşılanabilen bir yangın bariyeri gerektirir.


Nemden bahsedildiğinde, emme, salınım ve küf oluşumu dahil dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır.


NEM EMİLİMİ ve SALINIMI

EPS Industry Alliance, yani ülkemizdeki EPS Üreticileri Birliği'nin (www.epsder.org.tr) Amerika'daki karşılığı, çeşitli polistiren köpük türleri üzerinde testler yapmak için bağımsız bir test laboratuvarı olan Intertek Testing Services NA Ltd.'yi görevlendirdi. Bu bağımsız laboratuvarın bulduğu sonuçlara göre,


"Çatılara döşenen EPS'nin, uzun, soğuk ve nemli kışlarda kayda değer nem emmediğini göstermiştir. Aynı miktarda emilen nem (ağırlıkça ortalama% 0,2), basınç veya eğilme mukavemeti üzerinde çok az etkiye sahiptir veya hiç etkiye sahip değildir ve EPS yalıtımı, termal verimliliğinin% 95 ila% 97'sini korur. " Aynı şekilde Poliüretan köpük de kullanım ömrünün ilk zamanlarında düşük nem emme oranına sahiptir.


Hem poliüretan hem de EPS, nem emilimine dirençli kapalı hücreli yapılar olduğundan, her iki ürün de aynı şekilde küf oluşumuna direnme yeteneğine sahiptir.

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İLETİŞİM BİLGİLERİ

 YapıTÜRK TEKNİK İnş. Müh. Yapı Malzemeleri Tic. Ltd. Şti. 

 Adres: Gaziler Mahallesi 246 Sokak Küçük Esnaf Sanayi Sitesi,

No:4A  Kepez/ANTALYA 

Mobil (Whatsapp ve Telegram): +90 532 393 16 95 

 E-posta: info@yapipansip.com

  • Whatsapp Prefabrik Ev
  • YapıPAN SIP Facebook
  • YapıPAN SIP Youtube
  • YapıPAN Instagram