YapıPAN SIP SANDVİÇ PANELİN İÇ ve DIŞ YÜZEYLERİNDE (KABUĞUNDA) KULLANILAN OSB LEVHA NEDİR?

OSB levha, Amerika ve Kanada’da uzun yıllar önce bulunmuş olan kısaca bir tür ahşap levhadır. Yüksek yük taşıma yeteneği, esneyebilen yapısı, ortam koşullarına bağlı olarak boyut ve şeklinde değişiklik olmaması, etkileyici ahşap görünümü ve en önemlisi fiyat/performans oranının çok düşük olması OSB levhayı;

 

 

 • İnşaat endüstrisinde kaplama ve örtü amaçlı,

 • Taşıyıcı zemin konstrüksiyonu,

 • Duvar kaplamaları,

 • Çatı kaplamaları altında,

 • Depo, ambar, sahne, tribün yapılarının inşaatında,

 • Mağaza ve fuar standı yapımında,

 • Ambalaj ve paket sektöründe,

 • Boyutsal tutarlılık ve yüklemeye dayanıklılık gerektiren yapılarda,

 • Dekoratif amaçlı kullanımlarda en uygun ahşap malzeme yapmıştır.

 

OSB levhalar 3 katmandan oluşmaktadır. Her bir katman birbirine dik olarak yerleştirilir. Bu teknoloji, kontrplak teknolojisinden alınmıştır. 95 mm. uzunluğunda 0.65 mm. kalınlığında ahşap parçalar üst üste bindirilir ve boyutlarındaki değişmezlik yüksek mekanik performans sağlamaktadır. Az bir miktarda reçine katılarak yüksek basınç ve yüksek sıcaklık altında preslenerek sıkışma sağlanır. Yapısında yapıştırıcı olarak yaklaşık %4-5 oranında reçine ve diğer yapıştırıcıların kullanılması, OSB levhayı mutfaklarımızda kullanılan MDF ahşap malzemelerden bile daha çevreci ve sağlıklı yapmaktadır.

.

OSB Levha

YapıPAN SIP SANDVİÇ PANELLERİN İÇ ve DIŞ YÜZEYLERİNDE OSB’DEN BAŞKA NE KULLANILABİLİR?

YapıPAN SIP Sandviç Panellerin çekirdeğinde (dolgusunda) kullanılabilecek olan malzeme türü kısıtlı olmasına karşın iç ve dış yüzeyinde kullanabileceğimiz daha çok malzeme piyasada bulunmaktadır. İşte isteğinize göre SIP Panellerin dış yüzeyinde kullanabileceğimiz malzemeler;

 

 • OSB plaka: Dünya genelinde SIP Sandviç Panellerde en çok kullanılan kaplama türüdür. 10 mm.’lik  OSB plaka dünyada en çok tercih edilen SIP Sandviç Panel kaplaması çeşididir. OSB plakaların ucuzluğu, erişilebilirliği, dayanıklılığı, esnekliği, estetik görünümü, EPS ile uyumlu çalışması, neme dayanıklılığı, sağlığa zararlı bileşen içermemesi (içerisinde yalnızca %4 oranında kimyasal katkı vardır), kullanım ömrünün uzunluğu, istenilen malzeme ile sıvanabilmesi gibi birçok özelliği OSB plakaları SIP Sandviç Panel yapılar için en çok tercih edilen kaplama plakası yapmıştır.

 

 • Magnezyum Oksit (MgO) Levha: Pahalı olmasından dolayı ülkemizde pek tercih edilmemektedir. Ancak SIP Sandviç Paneller için oldukça uygun bir kaplama malzemesidir.

 

 • Fibercement Board: Fibercement levhalar tamamen doğal hammaddelerden üretilmektedir. Yapısında selüloz elyafı, çimento ve ağırlıklı olarak da mikronize öğütülmüş kuars bulunmaktadır. Dayanıklı olmalarının yanı sıra son derece hafiftirler. Taşınmaları ve montajı son derece kolaydır.

 

 • BetoPAN (Cement Board): Kısaca ağaç, çimento ve bazı kimyasalların bileşiminden oluşan bir yapı panelidir. Ucuz olmasından dolayı üretimde en çok ilgi gören kaplama malzemesidir diyebiliriz. Önüretimli (prefabrik) ev firmalarının sıklıkla kullandığı bir plakadır. Ana bağlayıcı olarak çimento kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen üreticilerin sayfasına bakınız.

 

 • Boardex: Ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanan bu malzeme ile yine SIP Sandviç Panel yapılabilmektedir.

 

 • Alçıpan: Alçıpan, panel malzemelerinin içerisinde en ucuzudur denilebilir. Dış ortamlar için pek uygun olmasa da (yağmur, kar ve nem gibi ortamlara karşı alçının reaksiyonu) iç bölmelerde, dekoratif uygulamalarda, otellerde, tavanlarda, duvar kaplamalarında vs Alçıpan yıllardır kullanılmaktadır. YapıPAN olarak iç bölme duvarlar için Alçıpan plakalarla ilgili üretimlerimiz ve çeşitli çözümlerimiz bulunmaktadır.

 

 • Karma Sistem: YapıPAN SIP Sandviç Panellerle yapabileceklerimiz sınırsızdır. Sizin ihtiyaçlarınıza göre üretimimizi şekillendiriyoruz. Dış ve iç duvarlarda ayrı malzemeler kullanmak istemeniz durumunda (örneğin dışı Betopan içi Alçıpan) lütfen bizimle iletişime geçiniz.