HAFİF ÇELİK SIP PANEL NEDİR?

SIP sözcüğü, İngilizce “Structural Insulated Panel” yani “Yalıtımlı Yapısal Panel” sözcüklerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

 

Bir Sandviç Panel türü olan YapıPAN SIP SANDVİÇ PANEL, "İç ve dış yüzeyinde taşıyıcı olarak genelde boyalı galvaniz sac levha ve ortasında da EPS’den (strafordan)  oluşan, yük taşıyıcı özelliklere sahip, iç-dış duvar, çatı ve döşeme elemanıdır.  YapıPAN SIP SANDVİÇ PANEL mevcut yapıların dış duvar ve çatı yalıtımlarında, yapısal sistem çözümlerinde, konut inşaatlarında, prefabrik konut ve yaşam yapılarında ayrıca bağ evlerinde, bahçe evlerinde, vb. her türlü yapı ve konut üretiminde kullanılan yüksek performanslı bir

PREFABRİK EV I HAZIR DUVAR I SANDVİÇ PANEL

sistemidir.

YapıPAN SIP Sandviç Panellerin kabuğundaki galvaniz sac levha yapısal taşıyıcılık görevini, çekirdeğindeki EPS  ısı yalıtımı ve yük aktarımı görevini görürler.

 

İç ve dış yüzeylerindeki (kabuğundaki) levhalar ve EPS (Strafor-Köpük), çok güçlü poliüretan yapıştırıcılar yardımı ile ve yüksek basınç altında özel yöntemlerle birleştirilir.  YapıPAN SIP Sandviç Paneller konutlarda ve diğer yapılarda hem duvar, hem döşeme ve hem de çatı paneli olarak kullanılmaktadır. Bu şekilde yapıya monoblok sistem özelliği kazandırılmakta ve deprem koşullarında önemli bir avantaj sağlanmaktadır. SIP Sandviç panellerin yapısal davranışları panellerin bir "NPI" çelik profil gibi davranmalarına olanak vermektedir. İç ve dış yüzeyleri arasındaki yalıtım çekirdeği, panellerin birlikte çalışmasını ve ayrılmalarına karşı dayanım göstermesini sağlarken, yüzeylerdeki paneller ise basınç ve gerilme kuvvetlerine karşı dayanım göstermektedir.

 
Hafif Çelik Panel.png
Hafif Çelik Panel-1.png
Prefabrik Ev Sistemi.jpeg

FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

GENİŞLİK: 1.130 mm. (Toplu konutlarda isteğe göre üretim)

KALINLIK: 40-250 mm.

SAC KALINLIĞI: 0.30 mm., 0.40 mm., 0.50 mm., 0.60 mm.

AĞIRLIK: 11.8 KG./M2 (100 mm. PANEL İÇİN), 12.5 KG./M2 (150 mm. PANEL İÇİN)

ISI İLETKENLİK KATSAYISI: 0.043 W/m2K