YapıPAN SIP SANDVİÇ PANELLERİN ÇEKİRDEĞİNDE (DOLGUSUNDA) KULLANILAN EPS (STRAFOR ya da KÖPÜK) NEDİR?

EPS, İngilizce “Expanded Polystyren Foam” yani “Genişletilmiş Polistiren Köpük” anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi tamamen doğaya ve insan sağlığına zararsız bir maddedir. EPS günümüzde paketlemelerde, balık kutularında, kullan-at tabak ve bardaklarda, binalarımızın dışında, hatta bebek eşyalarında bile güvenle kullanılan bir malzemedir.

 

EPS, stiren monomerin polimerizasyonuyla petrolden elde edilen, köpük haldeki kapalı gözenekli tipik olarak beyaz renkli bir termoplastik malzemedir. Özel üretimlerde taneciklerin uzun dalga ışınımı yansıtacak şekilde işlendiği gri/siyah tonlarında ürünler de mevcuttur.

 
Polistiren taneciklerinin şişirilmesi ve birbirine kaynaşması ile elde edilen EPS ürünlerde, taneciklerin şişirilmesi ve köpük elde edilmesi için kullanılan şişirici gaz ‘Pentan’dır. Organik bir bileşen olan pentan, tanecikler içinde çok sayıda küçük gözeneklerin oluşmasını sağladıktan sonra, üretim sırasında ve sonrasında çok kısa sürede hava ile yer değiştirir. Açığa çıkan pentan gazı atmosferde zaten bulunan CO2 ve su buharına-H2O’ya dönüşür. Pentanın açığa çıkmasıyla, malzemenin bünyesinde bulunan çok sayıdaki (yoğunluğa bağlı olarak 1 m3 EPS’de 3-6 milyar) küçük kapalı gözenekli hücreler içinde durgun hava hapsolur. Malzemenin % 98’i hareketsiz havadır; %2’si ise polistirendir.

 

Malzeme, küçük tanecikler halinde hammadde olarak temin edildikten sonra ön şişirme işleminden geçer. Bu sırada taneciklerin içindeki pentan gazı ile hava yer değiştirir ve malzemenin istenilen yoğunluğu bu aşamada büyük ölçüde sağlanır. Daha sonra özel silolarda dinlendirilen genleştirilmiş taneciklerin kalıp içerisinde su buharı yardımı ile birbirleriyle kaynaşması ve malzemenin özelliklerini kazanması sağlanır. Tanelerin birbiri ile kaynaşması sonucunda bal peteği görünümünde, arada boşluk kalmadan birbiri ile kaynaşmış çokgenlerin oluşturduğu sürekli bir kütle meydana gelir. Daha sonraki üretim adımları ise malzemenin kullanım sahasına (ısı yalıtım amaçlı veya ambalaj malzemesi olarak) göre değişiklik gösterir. Bilindiği gibi durgun hava, bilinen en ekonomik, çevre dostu ve mükemmel ısı yalıtım malzemesidir. EPS’nin üstün ısı yalıtım özellikleri çok sayıdaki taneciklerinin bünyesinde bulundurduğu durgun hava sayesindedir. Dünyada mevcut en iyi ısı yalıtımı sağlayan birkaç malzemeden biri olan EPS, aynı performansı, ülkemizde kullanılan diğer ısı yalıtım malzemelerinden daha ekonomik olarak sağlayan tek malzemedir.

 

Isı yalıtımı dünyada uzun yıllardır yapılan bir işlem olmasına karşın EPS’nin (Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük) kullanımı son 50 yıla dayanmaktadır. EPS’nin ekonomik ve üstün yalıtım özelliğine sahip olması dünyada en iyi, çevre dostu ve ekonomik ısı yalıtım malzemesi olan hareketsiz ve kuru havayla üretilmesine bağlıdır. Dünyada EPS kullanımı Almanya’da Styropor ismi ile 1950’li yıllarda başlamıştır. Bu tarihten sonra bu ısı yalıtım malzemesinin dünya genelinde üretimi hız kazanmıştır.

 

YapıPOR marka EPS ürünlerimiz B2 sınıfı alev yürütmez malzemedir ve 8-10 kg./m3’ten 45 kg./m3’e kadar bütün yoğunluklarda ürün yapabilmekteyiz. YapıPAN SIP Sandviç Panellerinin çekirdeğinde kullanılan YapıPOR EPS standart olarak  16 kg./m3 olarak üretilmektedir. Bu yoğunluk SIP Sandviç Panelin anavatanı sayılan ABD’de standartlara uygun kabul edilmekte, yapılan hesaplamalar ve elde edilen deneyimler de yeterli görülmektedir. Farklı gereksinimler ve farklı tasarımlar için YapıPOR’u isterseniz grafit katkılı granül hammaddeden üretebilmekteyiz. Ayrıca istediğiniz yoğunlukta ve boyutlarda YapıPOR için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

.

Strafor
Sandviç Panel EPS

YapıPAN SIP SANDVİÇ PANELLERİN ÇEKİRDEĞİNDE (DOLGUSUNDA) EPS'DEN BAŞKA KULLANILAN DİĞER MALZEMELER

Daha önce de söylediğimiz gibi, SIP Sandviç Panelin Türkçesi “Yalıtımlı Yapısal Panel”dir. Çekirdeğinde EPS kullanılması zorunlu değildir. EPS yerine bugün genel kabul gören yüksek yoğunluklu taşyünü de kullanılabilir. Ancak taşyününün pahalı olması, ısı iletkenlik katsayısının EPS’den çok farklı olmaması ve fiziksel özelliklerinin SIP Panel için EPS kadar uyumlu olmaması gibi nedenlerden dolayı pek tercih edilmemektedir. (Tanıtım videomuzda EPS ve Taşyünü dolgulu SIP Sandviç Panellerin itfaiye arabası ile üzerinden geçme görüntüleri bulunmaktadır.) YapıPAN SIP-TAŞYÜNÜ çekirdekli ürünlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

 

Yine Rusya’da ve ABD’de olduğu gibi ülkemizde de bazı üreticiler SIP Sandviç Panelleri Poliüretan dolgu ile üretmeye çalışmakta ancak pek başarılı olamamaktadırlar. Çünkü poliüretanın yangın anındaki davranışı EPS’ye göre daha değişiktir ve çıkardığı duman çok fazla zehir içermektedir. Ayrıca zamanla hava ile temasından kaynaklanan bazı sorunlar ortaya çıkmasından dolayı pek tercih edilmemektedir