Isı Verimliliği Yüksek Prefabrik Ev

Çünkü Isı Verimliliği En Yüksek, Isınma Gideri En Düşük YAPI Sistemidir.

YapıPAN SIP Sandviç Panellerin çekirdeğinde (dolgusunda) kullanılan EPS’nin (strafor) ısı geçirgenlik katsayısı 0,036 W/mK’dır. Isı Geçirgenlik Katsayısı hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

Bunun anlamı şudur: YapıPAN SIP Sandviç Panel evinizin dış duvarlarında en düşük kalınlık olarak kullandığımız 10 cm. (genelde 12 cm. – 15 cm.) kesit kalınlığındaki EPS (strafor köpük) çekirdek bile, ısı geçirgenliği olarak 120 cm. tuğla duvara, 50 cm. gazbeton duvara ve 500 cm. betona eşdeğerdir. Yani;

10 cm. YapıPAN SIP Sandviç Panel

50 cm. Gazbeton Duvar

120 cm. Tuğla Duvar

500 cm. Beton Duvar

ısı verimlilikleri açısından eşdeğer özelliklere sahiptir.

 

Bu özelliği sayesinde YapıPAN SIP Sandviç Paneller size günümüz piyasasındaki hiçbir duvar malzemesinin sağlayamayacağı mükemmellikte bir ısı yalıtımı sağlar. Günümüz teknolojileri ile üretilen ısı yalıtımlı paneller arasında fiyat/performans oranı en düşük ürün SIP Sandviç Paneldir. Yani en düşük fiyata en yüksek performansı gösteren ürünü satın alırsınız. Isı yalıtımı olan betonarme evlere göre 2 kata kadar, diğer ön üretimli (prefabrik) evlere ya da çelik evlere göre 3.5 kata kadar daha fazla ısı yalıtımı sağlar.

Ucuz Prefabrik Ev

Çünkü Yalnızca Isıtma/Soğutma Faturalarından Bile 10 Yılda Kendi Maliyetini Geri Kazanabilir.

YapıPAN SIP Sandviç Panel sayesinde evinizi ısıtmanın maliyeti çok ucuzdur. Ortalama 100 m2’lik YapıPAN SIP Sandviç Panel bir ev, yalnızca ısı kaybı değerleri açısından incelendiğinde kendi maliyetini 10 yılda geri kazanabilmektedir. Yapının büyüklüğü arttıkça yatırımın geri kazanım süresi kısalmaktadır. YapıPAN SIP Sandviç Panellerden oluşan bir yapı, teknolojisine ve tekniğine uygun olarak kurulumu yapıldığında yalnızca 4 Kvt’lık elektrikli bir ısı kaynağı yetmektedir. Bu rakiplerine göre 3.5 kat verimlilik ve kazanç demektedir. Geleneksel yapılarda aynı alana ortalama olarak 14 Kvt’lik bir ısı kaynağı gerekmektedir. (Değerler bölgelere göre değişmektedir.)

 

Ayrıca gazla çalışan yoğuşmalı kombi ile ısıtılan 100 m2'lik YapıPAN SIP Sandviç Panel prefabrik evde, kış aylarında -5 derecede aylık tüketilen gaz miktarı yaklaşık 80 m3’tür (değerler SIP Sandviç Panel kalınlığına, bölgeye, rüzgara, kombinizin gücüne ve hava durumuna göre değişiklik gösterebilir). Bu sonuçlardan hareketle yaşadığınız evde ödediğiniz faturaları baz aldığınızda, YapıPAN SIP Sandviç Panellerin kendi maliyetlerini geri kazanım sürecinin çok kısa olduğunu kendinizde hesaplayabilir ve sonuçları görebilirsiniz.

YapıPAN SIP Panel Hızlı Kurulur.png

Çünkü %90 Oranında Ön Üretimlidir, Kurulum İçin Gereken İşçilik Gideri Azdır, Zahmetsizdir, Hızlı Kurulur.

“Prefabrik”in sözcük anlamı “ön üretim”dir. Prefabrik yapıların birçok türü olmakla birlikte en büyük özellikleri ön üretimli olmalarıdır. YapıPAN bu sözcüğün içerisini en çok dolduran yapı sistemidir. Çünkü dış duvar, ara bölme duvarları, çatı, döşeme gibi temel hariç yapınızın karkas sistemini oluşturan bütün elemanlar %90 oranında ön üretimli olarak kurulacağı yere gelmektedir. Bu kadar yüksek bir ön üretim oranı, diğer hiçbir yapı teknolojisinde bulunmamaktadır. Çünkü diğer sistemlerin neredeyse yarısı yerinde üretim olarak gerçekleşmektedir. Amerika’da yapılan bağımsız ölçümlere göre, en yakın rakibi olan ön üretimli (prefabrik) ev sistemine göre %55 daha hızlı kurulum olanağı vermektedir. Ayrıca birçoğunun çeliğe olan bağımlılıklarından dolayı  ön üretim ve kurulum işçiliği ağırlaşmakta ve üretim/kurulum hata oranı yükselmektedir. Bu da sanılanın aksine size ilk yatırım gideri, işletme gideri, bakım gideri, ısınma gideri olarak geri dönmektedir.

 

YapıPAN SIP Sandviç Panel sisteminde fabrikada üretimi tamamlanan duvar, çatı, döşeme, tavan vs. gibi yapı elemanları birbirlerinin üzerlerine ya da yanına LEGO oyuncaklarına benzer bir şekilde ama başka hiçbir teknolojide yer alamayacak eşsizlikte birleştirilirler. Kurulum alanına geldiğinde, geriye yalnızca birleştirme işi kalmaktadır ve kurulumu biten SIP Sandviç Panel yapı artık yaşamaya hazır bir yapıdır. SIP Sandviç Panellerin birleşimi için basit ama etkili malzemeler kullanılır. Örneğin ahşap, vidalar, yalıtım köpüğü, yalıtım şiltesi gibi her yerde bulabileceğiniz malzemelerle birleşimi çok kolaydır. SIP Sandviç Panellerin etkili olmasının nedeni malzemelerin ve bileşenlerinin basit ve dayanıklı olmasından kaynaklanmaktadır.

 

Ülkemizde ve diğer birçok ülkede birçok türde ön üretimli ev/yapı sistemi bulunmaktadır. Yapı malzemeleri teknolojisi geliştikçe ürün çeşitliliği artmakta ve tüketicilerin bu ürünler arasından seçim yapması karmaşık bir konu durumuna gelmektedir. SIP Sandviç Panel sizin bütün sorularınızı en yüksek tatmin oranı ile yanıtlar.

Hafif Prefabrik Ev

Çünkü YapıPAN SIP Sandviç Paneller Hafiftir ve Her Türlü Temel Sistemine Kurulabilir, Temelde Kalın Kesitlere Gerek Yoktur.

YapıPAN SIP Sandviç Paneller, 16 kg./m2 ağırlıkları ile (YapıPAN SIP-EPS-OSB 174 mm.) günümüzün en hafif taşıyıcı sistemi sayılabilir. Bu özelliği ona nakliye, depolama , kurulum ve yapı sistem kesitlerinin düşürülmesinde diğer taşıyıcı malzemelere göre üstünlük sağlamaktadır. Betonarme yapılarda, betonun ve yapı çeliğinin kimyasal özelliklerinden dolayı yapının ağırlaşması, onları taşıması gereken temel sistemlerinin de boyutlarının artırılmasına neden olmaktadır. Malzeme miktarlarının artması doğal olarak cebinizden çıkacak olan paranın da artmasına neden olacaktır. YapıPAN SIP Sandviç Panel size burada da yardımcı olmakta ve cebinizin dostu olmaktadır. YapıPAN SIP Sandviç Panel evinizin temelinde seçilecek olan temel sistemi her türlü durumda betonarme yapıların temellerine göre daha ucuz ve kesit kalınlıkları daha düşük olacaktır.

YapıPAN SIP Sandviç Paneller için seçebileceğiniz birçok temel türü vardır. Bunlardan en yaygın olanlarını kısaca özetlersek bunlar;

  1. Beton ya da betonarme temel

  2. Çelik (vidalı), beton ya da ahşap kazık

 

şeklindedir. Ülkemizde betonun çeliğe göre daha ucuz olmasından dolayı genelde betonarme temeller ekonomik nedenlerden ötürü tercih edilmektedir. YapıPAN SIP Sandviç Panel ve temeller hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

YapıPAN SIP Sandviç Panellerin hafif olması onlara bir özellik daha kazandırmaktadır. Yapınızın SIP Sandviç panel karkas kurulumu bittikten hemen sonra hiç korkmadan evinizin ince işler imalatına başlayabilirsiniz. Çünkü SIP Sandviç Panel prefabrik evlerde, betonarme evler gibi (zemin kaymaları vb hariç) yapının ağırlığından kaynaklanan oturmalarla karşılaşmazsınız. Betonarme yapılar zamanla otururlar. Kimi zaman bu oturma gözle görülse de büyük oranda gözle görünmeyen oturmalar oluşur. Kimi oturmalar, betonarme yapıların mühendislik ve imalat kalitesine bağlı olarak açıkça gözlemlenebilir bir sıva çatlağına, duvar çatlağına ve hatta bazı yapı elemanlarında kırılmalara bile neden olmaktadır. Betonarme evlerin içerisinde en küçük çatlak bile onarım gerektireceğinden cebinize ek bir yük gerektirecektir. YapıPAN SIP Sandviç Panellerde bu sorunlarla karşılaşmazsınız. İnce işler imalatınızı gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Depreme dayanıklı prefabrik ev

Çünkü YapıPAN SIP Sandviç Panel Depreme Dayanıklıdır.

YapıPAN SIP Sandviç Paneller deprem anında çok güvenli bir yapısal taşıyıcı malzemedir çünkü sağlam, esnek, dayanıklı, uzun ömürlü ve hafiftir. SIP Sandviç Paneller, OSB (Ya da Fibercement) ve EPS’nin birlikte çalışarak esnek ve dayanıklı bir malzeme haline gelmesi sonucunda deprem yüklerini kusursuz bir şekilde emmekte ve sahip olduğu yük taşıma kapasitesi ile de deprem yüklerini başarılı bir şekilde aktarmaktadır. Hafif olduğu için deprem anında kendi ağırlığı ile tehlike oluşturmaz.

SIP Sandviç Panellerin özelliklerinden birisi de mekanik ve durgun (statik) yükler karşısında NPI profiller gibi çalışarak panellerin deprem ve kasırga gibi doğal afetler anında en fazla miktarda yükü karşılayabilmelerini sağlamalarıdır. Bu özellik ancak çok iyi ayarlanmış bir sağlamlık ve  esneklikte mümkün olabilmektedir. Bu yüzden SIP Sandviç Paneller deprem gibi doğal afetlerde en güvenli yapılardır.

Yanmaz prefabrik ev

Çünkü YapıPAN SIP Sandviç Panel Yangında Hayat Kurtarır. Yangın Anında Çelik Yapılar Gibi Aniden Çökme Yapmaz.

YapıPAN SIP Sandviç Panellerde kullanılan Fibercement levhalar ve Taşyünü A1 sınıfı "Alev Almaz", OSB levhalar ve YapıPOR marka EPS (Strafor, köpük) çekirdeği ise B1 sınıfı "Ateşe Dayanıklı ve Alev Yürütmez" malzemedirler. B1'in anlamı malzemenin “Ateşe Dayanıklı ve Alev Yürütmez” malzeme, A1'in ise "Yanmaz" malzeme olarak değerlendirilmesidir. B1 sınıfının anlamı, alev alan malzeme, alev kaynağı uzaklaştırıldığında 4 saniye içerisinde kendiliğinden sönmektedir. SIP Sandviç Panel yapılar yangına 30-90 dakika dayanabilecek şekilde tasarlanıp üretilirler. Ancak çıplak çelik yapı, çeliğin genleşme katsayısının yüksekliği nedeniyle sıradan bir yangına bile yalnızca 10 dakika dayanabilmekte, yapı, çökme uyarısı bile veremeden anında çökmektedir. YapıPAN SIP Sandviç Panellerin ve diğer sistemlerin yangına dayanım özelliklerinin karşılaştırılması hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

Hatasız prefabrik ev

Çünkü İmalattan ÖNCE ya da SONRA Herhangi Bir TASARIM (PROJELENDİRME) HATASI İle Karşılaşmazsınız.

Tasarım aşamasında isterseniz daha önce kullanıma sunulmuş olan hazır tasarımlarımızdan birisini seçerek ya da isterseniz kendi düşlerinizdeki evi istekleriniz doğrultusunda tasarlamak için mimarlarımızla çalışarak projeniz son haline getirilir. Tasarım aşamasından sonra üretim aşaması başlar ve projenin büyüklüğüne göre 4-15 iş gününde üretim tamamlanır. Daha sonra paneller kurulum yerine gönderilip kurulumu LEGO oyuncakların birleşimine benzer şekilde tamamlanır. YapıPAN SIP Sandviç Paneller fabrikada seri olarak üretildiği için düşlerinizdeki evinizin kurulumu ve size teslimi tam da tasarladığınız gibi yapılır. Üretim teknolojilerinin karmaşık süreçler içermemesinden, üretimin sürekli denetim altında tutulmasından dolayı, tasarım değerleri ile kurulumdan sonraki kullanım değerleri arasında neredeyse fark yoktur. Bu özelliği ile hem mimarların hem de mühendislerin tasarım aşamasında elini rahatlatan bir yapı malzemesidir. Üstelik, YapıPAN SIP Sandviç Panellerinin ölçüleri sizin tasarımınıza özel üretildiği için, kurulumda size özgün tasarımdan sapma olması olanaksızdır. Tasarlanan, üretilen ve kurulan ürün birbirinin aynısıdır.