YapıPAN SIP SANDVİÇ PANEL NEDİR? YapıPAN SIP YENİ NESİL PREFABRİK EV NEDİR?

SIP sözcüğü, İngilizce “Structural Insulated Panel” yani “Yalıtımlı Yapısal Panel” sözcüklerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

 

Bir Sandviç Panel türü olan YapıPAN SIP SANDVİÇ PANEL, "İç ve dış yüzeyinde taşıyıcı olarak genelde OSB levha, Fibercement, Magnezyum Oksit Levha, Boardex, Alçıpan ve ortasında da EPS’den (strafordan) ya da taşyününden oluşan, yük taşıyıcı özelliklere sahip, iç-dış duvar, çatı ve döşeme elemanıdır.  YapıPAN SIP SANDVİÇ PANEL mevcut yapıların dış duvar ve çatı yalıtımlarında, yapısal sistem çözümlerinde, konut inşaatlarında, prefabrik konut ve yaşam yapılarında ayrıca bağ evlerinde, bahçe evlerinde, vb. her türlü yapı ve konut üretiminde kullanılan yüksek performanslı bir

PREFABRİK EV I HAZIR DUVAR I SANDVİÇ PANEL

sistemidir.

YapıPAN SIP Sandviç Panellerin kabuğundaki levhalar yapısal taşıyıcılık görevini, çekirdeğindeki EPS ya da Taşyünü ise ısı yalıtımı ve yük aktarımı görevini görürler.

 

İç ve dış yüzeylerindeki (kabuğundaki) levhalar ve EPS (Strafor-Köpük), çok güçlü poliüretan yapıştırıcılar yardımı ile ve yüksek basınç altında özel yöntemlerle birleştirilir.  YapıPAN SIP Sandviç Paneller konutlarda ve diğer yapılarda hem duvar, hem döşeme ve hem de çatı paneli olarak kullanılmaktadır. Bu şekilde yapıya monoblok sistem özelliği kazandırılmakta ve deprem koşullarında önemli bir avantaj sağlanmaktadır. SIP Sandviç panellerin yapısal davranışları panellerin bir "NPI" çelik profil gibi davranmalarına olanak vermektedir. İç ve dış yüzeyleri arasındaki yalıtım çekirdeği, panellerin birlikte çalışmasını ve ayrılmalarına karşı dayanım göstermesini sağlarken, yüzeylerdeki paneller ise basınç ve gerilme kuvvetlerine karşı dayanım göstermektedir.

YapıPAN SIP Sandviç Panellerde, müşterilerin isteğine ya da projenin özelliklerine göre OSB levha yerine Fibecement Levha, MgO levha (Magnezyum Oksit Levha), betopan, alçıpan, greenboard gibi çok geniş yelpazede malzemeler de kullanılabilir. YapıPAN SIP Sandviç Panellerin iç ve dış yüzeylerinde taşıyıcı olarak kullanılan levhaların her birinin ayrı ayrı teknik özellikleri bulunmaktadır. Bu yüzden, projelerinizin gereksinimlerine göre size özel sistem önermekten memnuniyet duyarız.

 

YapıPAN SIP Sandviç Panel türleri için lütfen tıklayınız.

 
SIP Panel
SIP Panel
Prefabrik Ev Kesiti

SIP Sandviç Panel KULLANIM TARİHÇESİ ve GÜNÜMÜZDEKİ KULLANIM ALANI

SIP Sandviç Panellerin ilk bulunuşu 1930'lu yıllara dayansa da ilk kez konutlarda kullanımı ABD'de 1952 yılında olmuştur. Bugüne kadar ABD, Kanada, Rusya, Almanya, Finlandiya, Ukrayna, Norveç vb. kuzey ülkelerinde onbinlerce ev SIP Sandviç Panelden yapılmış ve yapılmaya da her geçen gün artan hızda devam edilmektedir. SIP Sandviç Panel teknolojisi, bütün dünyaya Amerika, Finlandiya ve Kanada gibi ekolojik konulara duyarlı ülkelerden aktarıldığı göz önünde tutulmalıdır. 60 yıl içerisinde söz konusu teknoloji en ince ayrıntıları ile işlenmiş, denenmiş, binlerce akademik çalışmaya konu olmuş, yüzlerce doğal afet atlatmış ve hakkında çeşitli kanunlar çıkarılmıştır, dernekler kurulmuştur. Kısacası, SIP Sandviç Panel teknolojisi kuzey ve batı ülkelerinin yıllardır kullandığı çok yüksek güvenli ve ısı verimliliği çok yüksek bir teknolojidir. Bazı ülkelerde "Kanada Tipi Evler" olarakta bilinmektedir.

 

YapıPAN SIP Sandviç Panel, yapısal sistem çözümlerinde, konut inşaatlarında, ön üretimli (prefabrik) villa ve yaşam yapılarında dış ve iç duvar, çatı, döşeme elemanı olarak, mevcut yapıların dış duvar ve çatı yalıtımlarında ya da çatı kapatma paneli olarak ve ayrıca bağ evlerinde, bahçe evlerinde, vb. her türlü yapı ihtiyaçlarında sandviç panel ya da diğer deyişle hazır duvar olarak kullanılmaktadır.

Prefabrik Ev Karşılaştırması

YapıPAN SIP SANDVİÇ PANELİN SİZE SUNDUĞU ÖZELLİKLER

Günümüzde hiçbir teknoloji SIP Sandviç Panel teknolojisinin sunmuş olduğu;

 

  • Ekolojik,

  • Sağlam,

  • Sağlığa Zararsız,

  • Yüksek Isı Verimliliği,

  • Ucuzluk,

  • Dayanıklılık,

  • Yangına Karşı Dayanım,

  • Hızlı Kurulan, Kurulumda Zamandan Kazandıran