YapıPAN SIP SANDVİÇ PANEL NEDİR? YapıPAN SIP YENİ NESİL PREFABRİK EV NEDİR?

SIP sözcüğü, İngilizce “Structural Insulated Panel” yani “Yalıtımlı Yapısal Panel” sözcüklerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

 

Bir Sandviç Panel türü olan YapıPAN SIP SANDVİÇ PANEL, "İç ve dış yüzeyinde taşıyıcı olarak genelde OSB levha, Fibercement, Magnezyum Oksit Levha, Boardex, Alçıpan ve ortasında da EPS’den (strafordan) ya da taşyününden oluşan, yük taşıyıcı özelliklere sahip, iç-dış duvar, çatı ve döşeme elemanıdır.  YapıPAN SIP SANDVİÇ PANEL mevcut yapıların dış duvar ve çatı yalıtımlarında, yapısal sistem çözümlerinde, konut inşaatlarında, prefabrik konut ve yaşam yapılarında ayrıca bağ evlerinde, bahçe evlerinde, vb. her türlü yapı ve konut üretiminde kullanılan yüksek performanslı bir

PREFABRİK EV I HAZIR DUVAR I SANDVİÇ PANEL

sistemidir.

YapıPAN SIP Sandviç Panellerin kabuğundaki levhalar yapısal taşıyıcılık görevini, çekirdeğindeki EPS ya da Taşyünü ise ısı yalıtımı ve yük aktarımı görevini görürler.

 

İç ve dış yüzeylerindeki (kabuğundaki) levhalar ve EPS (Strafor-Köpük), çok güçlü poliüretan yapıştırıcılar yardımı ile ve yüksek basınç altında özel yöntemlerle birleştirilir.  YapıPAN SIP Sandviç Paneller konutlarda ve diğer yapılarda hem duvar, hem döşeme ve hem de çatı paneli olarak kullanılmaktadır. Bu şekilde yapıya monoblok sistem özelliği kazandırılmakta ve deprem koşullarında önemli bir avantaj sağlanmaktadır. SIP Sandviç panellerin yapısal davranışları panellerin bir "NPI" çelik profil gibi davranmalarına olanak vermektedir. İç ve dış yüzeyleri arasındaki yalıtım çekirdeği, panellerin birlikte çalışmasını ve ayrılmalarına karşı dayanım göstermesini sağlarken, yüzeylerdeki paneller ise basınç ve gerilme kuvvetlerine karşı dayanım göstermektedir.

YapıPAN SIP Sandviç Panellerde, müşterilerin isteğine ya da projenin özelliklerine göre OSB levha yerine Fibecement Levha, MgO levha (Magnezyum Oksit Levha), betopan, alçıpan, greenboard gibi çok geniş yelpazede malzemeler de kullanılabilir. YapıPAN SIP Sandviç Panellerin iç ve dış yüzeylerinde taşıyıcı olarak kullanılan levhaların her birinin ayrı ayrı teknik özellikleri bulunmaktadır. Bu yüzden, projelerinizin gereksinimlerine göre size özel sistem önermekten memnuniyet duyarız.

 

YapıPAN SIP Sandviç Panel türleri için lütfen tıklayınız.

 
SIP Panel
SIP Panel
Prefabrik Ev Kesiti

SIP Sandviç Panel KULLANIM TARİHÇESİ ve GÜNÜMÜZDEKİ KULLANIM ALANI

SIP Sandviç Panellerin ilk bulunuşu 1930'lu yıllara dayansa da ilk kez konutlarda kullanımı ABD'de 1952 yılında olmuştur. Bugüne kadar ABD, Kanada, Rusya, Almanya, Finlandiya, Ukrayna, Norveç vb. kuzey ülkelerinde onbinlerce ev SIP Sandviç Panelden yapılmış ve yapılmaya da her geçen gün artan hızda devam edilmektedir. SIP Sandviç Panel teknolojisi, bütün dünyaya Amerika, Finlandiya ve Kanada gibi ekolojik konulara duyarlı ülkelerden aktarıldığı göz önünde tutulmalıdır. 60 yıl içerisinde söz konusu teknoloji en ince ayrıntıları ile işlenmiş, denenmiş, binlerce akademik çalışmaya konu olmuş, yüzlerce doğal afet atlatmış ve hakkında çeşitli kanunlar çıkarılmıştır, dernekler kurulmuştur. Kısacası, SIP Sandviç Panel teknolojisi kuzey ve batı ülkelerinin yıllardır kullandığı çok yüksek güvenli ve ısı verimliliği çok yüksek bir teknolojidir. Bazı ülkelerde "Kanada Tipi Evler" olarakta bilinmektedir.

 

YapıPAN SIP Sandviç Panel, yapısal sistem çözümlerinde, konut inşaatlarında, ön üretimli (prefabrik) villa ve yaşam yapılarında dış ve iç duvar, çatı, döşeme elemanı olarak, mevcut yapıların dış duvar ve çatı yalıtımlarında ya da çatı kapatma paneli olarak ve ayrıca bağ evlerinde, bahçe evlerinde, vb. her türlü yapı ihtiyaçlarında sandviç panel ya da diğer deyişle hazır duvar olarak kullanılmaktadır.

Prefabrik Ev Karşılaştırması

YapıPAN SIP SANDVİÇ PANELİN SİZE SUNDUĞU ÖZELLİKLER

Günümüzde hiçbir teknoloji SIP Sandviç Panel teknolojisinin sunmuş olduğu;

 

 • Ekolojik,

 • Sağlam,

 • Sağlığa Zararsız,

 • Yüksek Isı Verimliliği,

 • Ucuzluk,

 • Dayanıklılık,

 • Yangına Karşı Dayanım,

 • Hızlı Kurulan, Kurulumda Zamandan Kazandıran

 • Müşteri Dostu,

 • Usta Dostu,

 • Doğa Dostu

 • Cebinizin Dostu

 • Esneklik,

 • Depreme Dayanıklılık,

 • Rüzgara Dayanıklılık,

 • Tasarımda Boyutsal Özgürlük gibi bütün özellikleri bir arada sunamamaktadır.

 

İşte bu yüzden SIP Sandviç Paneller, PANEL/EV/DUVAR/YAPI teknolojisinde bir devrim yaratmış ve bugüne kadar yüzbinlerce evde kullanılmıştır. Isı ve enerji maliyetlerinin arttığı günümüzde ise güvenle kullanılabilecek olan ve ısı verimliliği en yüksek olan yapı teknolojisidir.

 

YapıPAN SIP SANDVİÇ PANEL HAKKINDA DİĞER İLGİNÇ BİLGİLER

 • SIP SANDVİÇ PANEL sistemlerine kullanılan OSB levha, 1930’da ABD’nin Wisconsin eyaletinde özel bir şirket tarafından, ağaç ve orman ürünlerini korumak ve bunun yanında enerji verimliliği sağlamak amacıyla yapılan çalışmaların sonucunda bir gereksinim olarak ortaya çıkmıştır. Tarihteki ilk SIP SANDVİÇ PANEL ev 1950’lerde yine ABD’de yapılmıştır. O günden bu yana kullanımı her geçen gün kuzey ülkelerinde yaygınlaşan bu sistem ülkemizde ne yazık ki yeteri kadar bilinmemektedir.

 • Enerji maliyetlerinin her geçen gün artması, doğal olarak ısınma ve soğutma maliyetlerini artırmaktadır. Bu da her geçen gün SIP Sandviç Panel evlere olan ilgiyi artırmaktadır.

 • ABD’de, Rusya'da ve Kanada’da SIP SANDVİÇ PANEL kullanımı ve bilinirliliği oldukça yüksektir.

 • Bu ülkelerde SIP SANDVİÇ PANEL’lere özel mimari ve statik projelendirme yapılması yasal zorunluluktur. Denetim ve onayını deneyimli ve sertifikalı kuruluşlar yapmaktadır.

 • SIP SANDVİÇ PANEL üreticilerinin ABD’de bir birliği vardır. Bu birliğe üye SIP Sandviç Panel üretimi yapan onlarca ve bir o kadar da üye olmayan üretici vardır.

 • ABD, Kanada, Rusya ve diğer birçok kuzey ülkesinde bugün yüzbinlerce konut, ev, fabrika, tavuk çiftlikleri, okullar, devlet binaları, polis merkezleri, çok katlı yapılar ve bunlar gibi yüzlerce çeşit bina SIP SANDVİÇ PANEL’den çok HIZLI, EKONOMİK, KOLAY ve EMNİYETLİ bir şekilde üretilmektedir.

 • SIPA verilerine göre Amerika’da her yıl 2.000.000 m2 SIP Sandviç Panel üretilmektedir. Bu rakam SIP Panele olan ilgi nedeniyle her yıl yaklaşık %5 artmaktadır.

 • Üretilen bu SIP Sandviç panel ya da yapıların yalnızca %57.8’i konut, % 41,3’lük kısmı ticari üretim %0.9’luk bir kısmı ise yapı dışı kullanımlar için üretilmiştir.

 • ABD’de en çok tecih edilen SIP Sandviç Panel çeşidi %85’lik oranla OSB yüzlü SIP Paneldir. Bu oran Rusya’da daha fazladır. Rusya’da üretilen SIP Panellerin %95’lik bir kısmı OSB levhalardan üretilmektedir.

 • ABD konut ve diğer yapılarda enerji korunumu konusunda birçok önemli aşama kaydetmiştir. Bu konu ile ilgili araştırmalar teşvik edilmeye başlamıştır. Office of Science & Technology in Housing departmanı (PATH), konutlarda kullanılan enerjinin 2010 yılında %50 gibi bir oranda azaltılabileceğini düşünüyordu ve bu ancak SIP Sandviç Panellerle gerçekleşebilirdi. PATH’e göre SIP Sandviç Paneller geleceğin teknolojileridir

kaynak: www.sips.org